“Kripë në plagë”, pamundësia e komunitetit LGBT që të dhurojnë gjak për të plagosurit e Orlandos

Publikuar tek: bota, më 21:13 13-06-2016 “Kripë në plagë”, pamundësia e komunitetit LGBT që të dhurojnë gjak për të plagosurit e Orlandos

“Kripë në plagë”, kështu e quajnë disa media amerikane pamundësinë e anëtarëve të komunitetit LGBT për të dhuruar gjak në ndihmë të homoseksualëve të plagosur në masakrën e Orlandos.

Pas vrasjes makabre të 50 personave në klubin e homoseksualëve “Pulse”, shumë anëtarë të komunitetit LGBT kanë dashur t’iu vijnë në ndihmë duke dhuruar gjak, por gjaku i tyre nuk është praunar.

Kjo për shkak se Administrata amerikane e Ushqimit dhe Barnave e ka ndaluar me ligj dhurimin e gjakut nga meshkujt që kryejnë marrëdhënie seksuale me meshkuj. Ndalimi është vendosur që në vitin 1983 për të parandaluar përhapjen e virusit HIV.

Personazhi i vitit 2019

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.022533178329468
array(1) { ["section"]=> string(99) "kripe-ne-plage-pamundesia-e-komunitetit-lgbt-qe-te-dhurojne-gjak-per-te-plagosurit-e-orlandos-43401" }