Kritiku gjerman Brug i “Die Welt” vjen në Tiranë për Saimir Pirgun

Publikuar tek: kulture-art, më 20:21 05-03-2016 Kritiku gjerman Brug i “Die Welt” vjen në Tiranë për Saimir Pirgun

Kritiku i njohur muzikor, gjermani Manuel BRUG i "Die Welt", ka ardhur në Tiranë për promovimin e CD -se " Il mio canto" të Saimir Pirgut.

Akademiku ynë Vasil Tole e ka takuar për të folur me të siç thotë ai, për Saimirin, për trashëgimine muzikore popullore dhe krijimtarine operistike shqiptare, për fenomenet e zërave muzikore të lirikes sonë në botë, për iso-polifonine unikale dhe muzikën e eposit, për Tefta Tashkon, Jorgjie Trujën, Marie Krajën, Inva Mulën, Ermonela Jahon e Enkelejda Shkozën etj, për Teatrin e Operas dhe Baletit...Për Shqipërine muzikore evropiane të zërave të mëdhenj.

“E meritojnë!

Shqipëria ka gjithmonë zë dhe këndon përmes Tij”, shprehet akademiku Tole.

Personazhi i vitit 2019

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.042359828948975
array(1) { ["section"]=> string(70) "kritiku-gjerman-brug-i-die-welt-vjen-ne-tirane-per-saimir-pirgun-34322" }