Kriza e Covid, BE miraton programin 3 miliardë euro për 8 vende, ja ‘copa’ që i jep Shqipërisë

Publikuar tek: aktualitet, më 20:17 11-08-2020 Kriza e Covid, BE miraton programin 3 miliardë euro për 8 vende, ja ‘copa’ që i jep Shqipërisë ilustruese

Shqipëria do të përfitojë 180 milionë euro për të përballuar krizën e Covid.

Ky vendim është miratuar sot nga Komisioni Europian me një memorandum për ndihmën financiare ndaj 8 vendeve, në mesin e të cilëve edhe kandidatë për t’u anëtarësuar në Bashkimin Europian.

Marrëveshja ka një program financiar prej 3 miliardë eurosh, për të 8-të vendet.

Kosova do të përfitojë 100 milionë euro, Maqedonia e Veriut 160 milionë euro, si dhe Mali i Zi do të marrë fondin prej 60 milionë euro.

Me këtë fond synohet që këto vende të ndihmohen për të përballuar pasojat e Covid.

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.010788917541504
array(1) { ["section"]=> string(97) "kriza-e-covid-be-miraton-programin-3-miliarde-euro-per-8-vende-ja-copa-qe-i-jep-shqiperise-216836" }