Kriza në ekstrem, protestuesit bllokojnë parlamentin

Publikuar tek: bota, më 13:05 19-11-2019 Kriza në ekstrem, protestuesit bllokojnë parlamentin Protestuesit sot para parlamentit të Libanit

Protestuesit në Liban bllokuan ditën e sotme hyrjen e deputetëve të parlamentit duke vendosur barrikada në rrugët që të çojnë drejt kuvendit.

Forca të shumta të policisë u përplasën me protestuesit, të cilët kundërshtojnë që seanca të zhvillohet me dyer të mbyllura. Ata kërkuan që të shpërndahen fondet e siguruara në mënyrë të paligjshme, krijimin e një qeverie teknike, mbajtjen e zgjedhjeve të parakohshme dhe dhënien fund të korrupsionit.

Masat e parashikuara nga qeveria nuk janë mirëpritur nga protestuesit, të cilët prej disa muajsh duan rrëzimin e qeverisë për shkak se borxhi në vend ka arritur shifra stratosferike.

Ndërkohë, pak kohë më parë kryeministri Saad Hariri ka dhënë dorëheqjen nga posti pas presionit në rritje nga qytetarët libanezë.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « E PABESUESHME/ Burri në sediljen ngjitur 'i rrëmben' celularin nga duart, gruaja shtanget kur mëson cili është ai
Korruptoheshin me ushqim falas në restorant, tre policë italianë nën hetim »
Article Logic
Execution time: 0.011002063751221
array(1) { ["section"]=> string(58) "kriza-ne-ekstrem-protestuesit-bllokojne-parlamentin-186437" }