Kriza në Venezuelë, Uashingtoni kërkon mbledhje urgjente

Publikuar tek: bota, më 07:40 25-01-2019 Kriza në Venezuelë, Uashingtoni kërkon mbledhje urgjente

Shtetet e Bashkuara kanë kërkuar një mbledhje urgjente të Këshillit të Sigurimit të OKB-së për krizën që ka përfshirë Venezuelën.

Ndërkohë që protestat vazhdojnë, ministri i Mbrojtjes paralajmëroi për një luftë civile.

Misioni amerikan në OKB konfirmon me një mesazh në Tëitter se Uashingtoni kërkon një takim me dyer të hapura të shtunën në orën 09:00.

Presidenti venezuelas Nicolas Maduro njoftoi mbylljen e ambasadës dhe të konsullatës së vendit të tij në SHBA, pasi sipas tij, Uashingtoni theu marrëdhëniet diplomatike me njohjen e opozitarit Juan Guaido si president i përkohshëm.

 

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.010591983795166
array(1) { ["section"]=> string(62) "kriza-ne-venezuele-uashingtoni-kerkon-mbledhje-urgjente-150228" }