'Janë dhjetëra PPP që duhen anuluar', eksperti i ekonomisë debat me ministren Denaj: Ç'do bëni me 100 mijë të papunë?!

Publikuar tek: ekonomi, më 22:20 02-12-2020 'Janë dhjetëra PPP që duhen anuluar', eksperti i ekonomisë debat me ministren Denaj: Ç'do bëni me 100 mijë të papunë?! Lazimi - Denaj

“Kriza dhe buxheti” është tema që po diskutohet sot në ‘open’, marrë shkas nga tërmeti i 26 nëntorit dhe pandemia e Covid-19, dy ngjarje që i shkaktuan një goditje fatale ekonomisë shqiptare.

Kjo temë ka shkaktuar debate në studio, pas prezantimit të buxhetit të 2021.

Eksperti i ekonomisë, Majlind Lazimi i ftuar në emision tha se parashikimet e bëra nga qeveria nuk janë optimiste dhe nuk qëndrojnë.

Lazimi: Parashikimet e bëra nga qeveria nuk qëndrojnë. PPP marrin shumë para që janë të panevojshme, kur jemi në një situatë krize të tillë.

Denaj: Cila PPP nuk duhen?

Lazimi: PPP-ja e Check-up është e panevojshme. Laburatori është një tjetër PPP e panevojshme. Janë me dhjetëra PPP që duhet pezulluar. 41% e të ardhurave shkojnë për ushqimet. Me e larta në BE kjo shifër. Nga 100 lekë, 41 lekë shkojnë për ushqimet bazike. Emergjenca më e madhe është e koronavirusit. Ç’më duhen investimet në rrugë, kur nuk kemi mjekë që nuk shërbejnë njëkohësisht në të njëjtat spitale.

Denaj: Kjo është elektorale. Unë përgjegjshmërinë e kam të gjithë vitin.

Lazimi: Çdo të bëni për 100 mijë njerëz pa punë. Këto janë tregtar që 20 vite. Ju e thoni që janë më të goditura më shumë, turizmi, tregtia dhe ekonomia.

Denaj: Numri i të punësuarve në fund të muajit shtator është më i lartë se ai i fundit të shkurtit.

Lazimi: Ju thoni që papunësia do të rritet dhe do të ulet. Unë them do të rriten.

Denaj: Ashtu e kemi parashikuar do të rritet dhe do të ulet vitin tjetër.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Denaj: Vitin tjetër do të kemi rritje ekonomike 10.6%, e kundërshton ekspertja e ekonomisë: Është buxhet i fryrë
Detyrimet qindra-milionë euro nga vendimet e arbitrazhit, ministrja Denaj: Do të shlyhen nga buxheti i shtetit »
Article Logic
Execution time: 0.012282133102417
array(1) { ["section"]=> string(123) "kriza-nga-pandemia-eksperti-i-ekonomise-debaton-me-ministren-denaj-jane-me-dhjetera-ppp-te-panevojshme-duhen-anuluar-229967" }