Kriza pas zgjedhjeve në Itali, Presidenti mandaton si kryeministër Roberto Ficon

Publikuar tek: bota, më 07:13 24-04-2018 Kriza pas zgjedhjeve në Itali, Presidenti mandaton si kryeministër Roberto Ficon

Presidenti italian, Sergio Mattarella i ka dhënë mandatin e përkohshëm të kryeministrit eksponentit të Lëvizjes 5 Yjet, Roberto Fico.

Fico do të ketë për detyrë eksplorimin e mundësive për gjetjen e një aleance mes Partisë Demokratike dhe 5 Yjeve.

Mediat italiane raportojnë se bëhet fjalë për përpjekjen e dytë të kreut të shtetit për të zgjidhur ngërçin politik post-zgjedhor, pasi ngarkoi më herët me të njëjtën detyrë Maria Elisabetta Casellatin.

Ideja për një marrëveshje mes demokratëve dhe partisë së themeluar nga Bepe Grillo kundërshtohet nga lideri i Forza Italia, Silvio Berlusconi, që pretendon të drejtën për drejtimin e ekzekutivit, pas fitores së koalicionit të djathtë më 4 Mars.

Ndërsa Fico ka deklaruar se se do të nisë menjëherë punën dhe ka nënvizuar se pika kyçe e misionit të tij do të jenë interesat e vendit.

Si e vlerësoni punën e secilit ministër të qeverisë Rama 2?

Votoni nga 1 te 10 (1 nenkupton shumë keq, 10 nënkupton shumë mirë)

Anila Denaj - Ministre e Financave
Arben Ahmetaj - Ministër i Shtetit për Rindërtimin
Belinda Balluku - Ministre e Infrastukturës dhe Energjitikës
Bledi Çuçi - Ministër i Bujqësisë
Blendi Klosi - Ministër i Turizmit
Eduard Shalsi - Ministër Shteti për Mbrojtjen e Sipërmarrjes
Elisa Spiropali - Ministre e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin
Elva Margariti - Ministre e Kulturës
Etilda Gjonaj - Ministre e Drejtësisë
Evis Kushi - Ministre e Arsimit, Rinisë dhe Sportit
Ogerta Manastirliu - Ministre e Shëndetësisë
Olta Xhaçka - Ministre e Mbrojtjes
Pandeli Majko - Ministër i Diasporës
Sandër Lleshaj - Ministër i Brendshëm

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.011940956115723
array(1) { ["section"]=> string(86) "kriza-pas-zgjedhjeve-ne-itali-presidenti-mandaton-si-kryeminister-roberto-ficon-118057" }