Kriza politike në Itali, presidenti Matarella ultimatum partive politike

Publikuar tek: bota, më 19:19 26-08-2019 Kriza politike në Itali, presidenti Matarella ultimatum partive politike Presidenti i Italise, Sergio Matarella

Pas dorëheqjes së kryeministrit iltalian Giuseppe Conte, kriza politike në Itali është thelluar.

 

Presidenti Sergio Mattarella ka informuar forcat politike se afati kohor i komunikimit për alternativat në gjetjen e mazhorancës qeverisëse skadojnë mbrëmjen e sotme në orën19:00.

Brenda këtij afati liderët politikë duhet të informojnë Presidentin mbi propozimet e tyre qeverisëse e më pas Mattarella do të vendosë kalendarin e konsultimeve te reja që do nisin ditën e martë më 27 gusht 2019.

Pasditen e sotme pritet të mblidhet në Romë edhe kryesia e partisë Lëvizja 5 yje me fokus krijimin e një koalicioni qeverisës 5 yje dhe Partia Demokratike e Italisë.

Gjithashtu do të zhvillohet nje takim i  ri mes dy krerëve te grupeve parlamentare PD e Lëvizjes 5 Yje, Andrea Marcucci e Graziano Delrio.

Si e vlerësoni punën e secilit ministër të qeverisë Rama 2?

Votoni nga 1 te 10 (1 nenkupton shumë keq, 10 nënkupton shumë mirë)

Anila Denaj - Ministre e Financave
Arben Ahmetaj - Ministër i Shtetit për Rindërtimin
Belinda Balluku - Ministre e Infrastukturës dhe Energjitikës
Bledi Çuçi - Ministër i Bujqësisë
Blendi Klosi - Ministër i Turizmit
Eduard Shalsi - Ministër Shteti për Mbrojtjen e Sipërmarrjes
Elisa Spiropali - Ministre e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin
Elva Margariti - Ministre e Kulturës
Etilda Gjonaj - Ministre e Drejtësisë
Evis Kushi - Ministre e Arsimit, Rinisë dhe Sportit
Ogerta Manastirliu - Ministre e Shëndetësisë
Olta Xhaçka - Ministre e Mbrojtjes
Pandeli Majko - Ministër i Diasporës
Sandër Lleshaj - Ministër i Brendshëm

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.011293888092041
array(1) { ["section"]=> string(78) "kriza-politike-ne-itali-presidenti-matarella-ultimatum-partive-politike-176389" }