Kroacia në gjysmë finale për herë të dytë pas 20 vitesh, ish-trajneri i Dinamos barazon rekordin e epokës

Publikuar tek: sport, më 23:04 07-07-2018 Kroacia në gjysmë finale për herë të dytë pas 20 vitesh, ish-trajneri i Dinamos barazon rekordin e epokës

Shuker Kroacia është gjysmë finalistja e fundit e Botërorit "Rusi 2018" pas një ndeshje dramatike përballë vendasve në Soçi.

Koha e rregullt përfundoi në barazim 1-1, ndërkohë që në shtesë pati dhe nga dy gola të tjerë, nga një për secilën skuadër, për ta çuar çështjen e kualifikimit në llotarinë e 11-metërshave, për herë të dytë rresht për të dyja ekipet.

Kroatët u treguan më të ftohtë, dhe portieri Subasiç u shfaq si një hero i dyfishtë për ta çuar vendin e tij në katër më të mirët e botës. Në këtë mënyrë trajneri Zlatko Daliç hyn në histori, duke arritur të çojë një brez të artë lojtarësh në Kroaci po aq lartë sa edhe në epokën e Davor Shuker, në Botërorin e 1998-ës në Francë.

Kroacia do të ndeshet tashmë me Anglinë për një vend në finale, ku kushdo që do të arrijë të fitojë do të jetë një ngjarje historike respektive.

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.0093369483947754
array(1) { ["section"]=> string(111) "kroacia-ne-gjysme-finale-per-here-te-dyte-pas-20-vitesh-ish-trajneri-i-dinamos-barazon-rekordin-e-epokes-127139" }