Kryebashkiaku jep bursa për studentet që kanë ruajtur virgjërinë

Publikuar tek: bota, më 19:03 24-01-2016 Kryebashkiaku jep bursa për studentet që kanë ruajtur virgjërinë

16 vajza të reja kanë përfituar bursa pasi kanë arritur të qëndrojnë të virgjëra gjatë gjithë kohës në shkollë të mesme.

Sipas kryetarit të Bashkisë në Afrikën e Jugut, ky shpërblim bëhet për të inkurajuar të gjitha vajzat e reja “të qëndrojnë të virgjëra dhe të fokusohen në mësime”.

Në njoftimin e Bashkisë thuhet se bursat do vazhdojnë të jepen për të gjitha vajzat e reja që provojnë me anë të çertifikatës virgjërinë e tyre. Bursa përqëndrohet te vajzat e reja pasi ato janë më të pambrojtura nga shfrytëzimi, shtatzania dhe sëmundjet seksualisht të transmetueshme.

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.026592969894409
array(1) { ["section"]=> string(70) "kryebashkiaku-jep-bursa-per-studentet-qe-kane-ruajtur-virgjerine-30832" }