Në një listë me PD? Përgjigjet Kryemadhi; tregon çfarë ka të përbashkët dhe ku ndahet me Bashën për programet politike

Publikuar tek: politike, më 17:16 10-10-2020 Në një listë me PD? Përgjigjet Kryemadhi; tregon çfarë ka të përbashkët dhe ku ndahet me Bashën për programet politike Monika Kryemadhi

Monika Kryemadhi e pyetur nga gazetarja Nisida Tufa në lidhje me listat e deputetëve, nuk dha një përgjigje të prerë, por në një farë mënyrë la të kuptohet se si PD si LSI do dalin në zgjedhjet e 25 prillit me listë më vete.

Pyetje: Do dilni në 1 listë të përbashkët në zgjedhje apo 2 lista?

Kryemadhi: Këto janë analiza matematikore, duhen parë. Është dhe kalkulim frymë politike. Opozita me ligjin e vjetër ka 86 mandate, me ligjin e ri ka 100 mandate. Se më parë i duhej një deputeti 13 mijë vota, sot 10 mijë vota. PD ka avancuar në përzgjedhjen e kandidatëve ajo ka qenë pjesë e axhendës. Ne kemi zgjedhjet në nëntor. Konventa do të vendosë dhe rregullat e LSI. Po ju them diçka që ta keni parasysh. Simboli i LSI nuk ka për të ikur kurrë nga fleta e votimit. Mund të dalim dhe me listë të përbashkët dhe prapë logo e LSI të mos zhduket.

Duke folur për çështjet ku puqen dhe ku ndahen LSI me PD në lidhje me programet politike, Kryemadhi tha se kanë 3 sfida të përbashkëta, por dhe debate që do diskutohen në vijimësi.

Kryemadhi: Pika e përbashkët është çështja e integrimit europian, lufta ndaj krimit dhe kthimi i ekonomisë shqiptare në vend të vetë. Kthimi i parave të xhepat e qytetarëve. Ka debate, çështja e arsimit, ligji i arsimit të lartë. Ne kemi bërë ndryshime, PD është për rrëzimin e tij total. Ne jemi për taksë të sheshtë 10% PD do 9%.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « ‘Sali Berisha ishte trim, Rama ka frikë, nuk fle dot natën’, Kryemadhi zbulon ‘dashuritë e jetës’ të kryeministrit
Kandidim përballë Metës për kryetar të LSI-së? Përgjigjet Kryemadhi: Ilir Meta është FERRARI, Rama ‘CINQUECENTO’... »
Article Logic
Execution time: 0.013715028762817
array(1) { ["section"]=> string(143) "kryemadhi-zbulon-nese-lsi-do-dale-apo-jo-ne-nje-liste-me-pd-tregon-cfare-ka-te-perbashket-dhe-ku-ndahet-me-bashen-per-programet-politike-223356" }