Kryeministri britanik para parlamentit, plani im: Irlanda e Veriut të ikë nga bashkimi doganor me BE, por të qëndrojë në tregun e përbashkët të mallrave (KUNDËRSHTON OPOZITA)

Publikuar tek: bota, më 13:29 03-10-2019 Kryeministri britanik para parlamentit, plani im: Irlanda e Veriut të ikë nga bashkimi doganor me BE, por të qëndrojë në tregun e përbashkët të mallrave (KUNDËRSHTON OPOZITA)

Kryeministri Boris Johson gjendet tani përpara parlamentit britanik dhe tha se ka bërë një përpjekje të mirëfilltë për të kapërcyer trazirën në mënyrë që të marrë një marrëveshje të freskët të Brexit me BE.

Ai u tha parlamentarëve planin e tij – që do të shohë Irlandën e Veriut të qëndrojë në tregun e përbashkët evropian për mallrat, por të ikë nga bashkimi doganor – si një komproms i qenësishëm.

Megjithatë zoti Johnson tha se ata ishin në rrugën për rezolutën.

Jeremy Corbyn, lideri i opozitës, kritikoi propozimet jorealiste dhe të dëmshme. Dhe Komisioni Evropian ka thënë se ka pika problematike në propozimet e UK dhe kërkohet punë e mëtejshme.

Qeveria e UK shpreson të fillojë një periudhë negociatash intensive me qëllimin e arritjes së një marrëveshje finale në samitin e BE në 17 tetor.

Kryeministri tha se UK do të ikë nga BE në 31 tetor, me ose pa marrëveshje. “besoj se është shanci ynë dhe shanci I tyre për të arritur një marrëveshje” u tha zoti Johnson parlamentarëve.

Por lideri i laburistëve zt Corbyn tha: propozimet aktuale do të dëmtojnë gjithë ekonominë në Britani, ekonominë e irlandës së Veriut në vecanti dhe do të minojë marrëveshjen e “Good Friday”. (BBC)

Si e vlerësoni punën e secilit ministër të qeverisë Rama 2?

Votoni nga 1 te 10 (1 nenkupton shumë keq, 10 nënkupton shumë mirë)

Anila Denaj - Ministre e Financave
Arben Ahmetaj - Ministër i Shtetit për Rindërtimin
Belinda Balluku - Ministre e Infrastukturës dhe Energjitikës
Bledi Çuçi - Ministër i Bujqësisë
Blendi Klosi - Ministër i Turizmit
Eduard Shalsi - Ministër Shteti për Mbrojtjen e Sipërmarrjes
Elisa Spiropali - Ministre e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin
Elva Margariti - Ministre e Kulturës
Etilda Gjonaj - Ministre e Drejtësisë
Evis Kushi - Ministre e Arsimit, Rinisë dhe Sportit
Ogerta Manastirliu - Ministre e Shëndetësisë
Olta Xhaçka - Ministre e Mbrojtjes
Pandeli Majko - Ministër i Diasporës
Sandër Lleshaj - Ministër i Brendshëm

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.01309609413147
array(1) { ["section"]=> string(176) "kryeministri-britanik-para-parlamentit-plani-im-irlanda-e-veriut-te-ike-nga-bashkimi-doganor-me-be-por-te-qendroje-ne-tregun-e-perbashket-te-mallrave-kundershton-opozita-180661" }