Kryeministri hungarez Orban letër Salvinit: Ne nuk do t’ju harrojmë kurrë, mbrojtët Evropën Kristiane

Publikuar tek: bota, më 17:19 29-08-2019 Kryeministri hungarez Orban letër Salvinit: Ne nuk do t’ju harrojmë kurrë, mbrojtët Evropën Kristiane Viktor Orban, Mateo Salvini / AP

Mateo Salvini, ministri i Brendshëm i Italisë ka marrë një letër falenderimi ditën e sotme nga kryeministri hungarez Viktor Orban.

Ky i fundit në letër vë në dukje se populli hungarez do ta konsiderojë gjithmonë si një luftëtar për të mbrojtur evropën kristiane.

“Mund t'ju garantoj se ne hungarezët nuk do të harrojmë kurrë se ishit Ju lideri i parë i Evropës Perëndimore që kërkuat ndalimin e flusit të pakontrolluar të emigrantëve në Evropë, përmes detit Mesdhe.

Pavarësisht zhvillimeve të ardhshme në politikën e brendshme italiane dhe nga fakti se u përkasim grupeve të ndryshme parlamentare evropiane, ju konsiderojmë si një shok lufte në luftën tonë për të ndaluar emigracionin e për të ruajtur trashëgimninë kristiane evropiane”, shkruan kryeministri Orban në letrën e tij për Salvinin.

Si e vlerësoni punën e secilit ministër të qeverisë Rama 2?

Votoni nga 1 te 10 (1 nenkupton shumë keq, 10 nënkupton shumë mirë)

Anila Denaj - Ministre e Financave
Arben Ahmetaj - Ministër i Shtetit për Rindërtimin
Belinda Balluku - Ministre e Infrastukturës dhe Energjitikës
Bledi Çuçi - Ministër i Bujqësisë
Blendi Klosi - Ministër i Turizmit
Eduard Shalsi - Ministër Shteti për Mbrojtjen e Sipërmarrjes
Elisa Spiropali - Ministre e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin
Elva Margariti - Ministre e Kulturës
Etilda Gjonaj - Ministre e Drejtësisë
Evis Kushi - Ministre e Arsimit, Rinisë dhe Sportit
Ogerta Manastirliu - Ministre e Shëndetësisë
Olta Xhaçka - Ministre e Mbrojtjes
Pandeli Majko - Ministër i Diasporës
Sandër Lleshaj - Ministër i Brendshëm

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.012537002563477
array(1) { ["section"]=> string(106) "kryeministri-hungarez-orban-leter-salvinit-ne-nuk-do-t-ju-harrojme-kurre-mbrojtet-evropen-kristiane-176651" }