Kryeministri i Luksemburgut i vetëm në Konferencë fajëson Britaninë: Brexit, nuk e kemi ne fajin për sherret e tyre politike (PAS TAKIMIT ME JOHNSON)

Publikuar tek: bota, më 16:02 16-09-2019 Kryeministri i Luksemburgut i vetëm në Konferencë fajëson Britaninë: Brexit, nuk e kemi ne fajin për sherret e tyre politike (PAS TAKIMIT ME JOHNSON)

“Ky është makth”. Kështu thotë kryeministri i  Luksemburgut Xavier Bettel gjatë një adresimi pasionant në Luksemburg këtë të hënë pasdite. “Nuk mund të mbani peng të ardhmen për shkak të përfitimit politik” deklaroi ai.

Bettel foli vetëm për reporterët, pranë një podium që ishte bosh, (ku pretendohej të ishte Johnson) pasi kryeministri britanik iku në makinë pas bisedimeve private. Duke folur plot pasion për gjendjen aktuale të Brexit, Bettel tha se ishte koha që të ndalohej e folura dhe të veprohet, duke insistuar “se ai nuk pranon asnjë marrëveshje që shkon kundër tregut të vetëm apo “good Friday agreement”.

Editori politik I euroneës e pyeti Bettel nëse situate aktuale është një teatër në mënyrë që Boris Johnson të fajësojë BE kur gjithcka të dështojë në tetor.

Better u përgjigj:

Disa njerëz duan tia vënë fajin dikujt tjetër. Edhe njëherë, një parti, partia Konservatore vendosi të organizojë referendmin. Një fushatë e qartë informacioni nuk u organizua në Britani, me gjithë rrisqet e referendumit dhe Brexit. Tani duan të fajësojnë të tjerët sepse nuk arrijnë të gjejnë një marrëveshje. Nuk e vendosëm ne fillimin e Brexit”.

Mesazhi I Johnson u regjistrua dhe u dha në media pasi Bettel bëri adresimet e tij dhe u përgjigj pyetjeve. Ai siguroi se pavarësisht se nuk ka marrëveshje, cdokush I përfshirë e di se një marrëveshje duhet. Johnson insistoi se ka një shanc të mirë për marëveshje, dhe që mund të ndodhë në javët e ardhshme, pork jo ndalesë duhet që të vazhdojë gjithcka.

Takimi i Johnson me kryeministrin e Luksemburgut u bë pasi kryeministri britanik po sot hëngri një drekë zyrtare me presidentin e Komisionit Evropian Juncker, ku sic u tha pas takimit, edhe pse bisedimet ishin konstruktive, nuk pati ndonjë rezultat.

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.0094280242919922
array(1) { ["section"]=> string(152) "kryeministri-i-luksemburgut-i-vetem-ne-konference-fajeson-britanine-brexit-nuk-e-kemi-ne-fajin-per-sherret-e-tyre-politike-pas-takimit-me-johnson-178660" }