Kryeministri italian merr vendimin befasues: Do të hapim proces gjyqësor kundër Pfizer dhe AstraZeneca

Publikuar tek: rajon, më 23:38 23-01-2021 Kryeministri italian merr vendimin befasues: Do të hapim proces gjyqësor kundër Pfizer dhe AstraZeneca Giuseppe Conte

Kryeministri italian Giuseppe Conte ka marrë një vendim vërtet befasues, pasi ka paralajmëruar se do të hapë procese gjyqësore për kompanitë Pfizer dhe AstraZeneca.

Kjo vjen pasi këto kompani kanë vonuar dërgesat e vaksinave kundër koronavirusit. Conte tha se në këtë mënyrë do të mbrohen qytetarët italianë, ndaj do të kërkojë që marrëveshjet të respektohen.

“Ngadalësimi në shpërndarjen e vaksinave është një shkelje serioze e marrëveshjeve dhe po shkakton dëme të mëdha në Itali dhe vendet e tjera evropiane, me pasoja të drejtpërdrejta për jetën dhe shëndetin e qytetarëve tanë, por edhe për strukturën tonë shoqërore dhe ekonomike, e cila tashmë është prekur rëndë nga një vit pandemik”, tha Conte.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Moscertifikimi i listës së deputetëve, Vetëvendosje ankohet në Panel Zgjedhor për KQZ-në: Hodhën poshtë rekomandimet në mënyrë arbitrare
»
Article Logic
Execution time: 0.011139154434204
array(1) { ["section"]=> string(108) "kryeministri-italian-merr-vendimin-befasues-do-te-hapim-proces-gjyqesor-kunder-pfizer-dhe-astrazeneca-236151" }