Kryeministri kanadez befason me atë që thotë për Fidel Kastron

Publikuar tek: bota, më 17:45 27-11-2016 Kryeministri kanadez befason me atë që thotë për Fidel Kastron

Ndonëse pjesa më e madhe e liderave botërorë kanë reaguar me fjalë të ashpra pas vdekjes së Fidel Kastros, reagimi i ngrohtë i kryeministrit të Kanadasë ka ngjallur kritika të shumta.

Justin Trudeau e ka quajtur Kastron një “lider revolucionar” ndërsa kujton edhe miqësinë e babait ë tij të ndjerë me “el Comandante”-n, raporton newsbomb.al.

“Unë e di që babai im ishte shumë krenar ta quante atë një mik, dhe kam patur mundësi ta takojë Fidelin kur babai im ndërroi jetë”, ka thënë Trudeau. Kryeministri kanadez e ka quajtur Fidel Kastron një "udhëheqës të shquar" dhe një "orator revolucionar dhe legjendar”.

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.025844097137451
array(1) { ["section"]=> string(68) "kryeministri-kanadez-befason-me-ate-qe-thote-per-fidel-kastron-60852" }