Kryeministri Rama publikon listën e emrave, ja endrrat që do bëjë realitet

Publikuar tek: aktualitet, më 15:42 15-03-2015 Kryeministri Rama publikon listën e emrave, ja endrrat që do bëjë realitet

Kryeministri Edi Rama ka publikuar listën e fituesve të cilët dërguan ëndrrat-ide të tyre nëpërmjet një konkursi në rrjetin social “facebook”  të titulluar “ Ëndrra ime 2015”.

“Kanë qenë 734 aplikantët e konkursit Endrra Ime 2015 për grupmoshën deri në 30 vjeç. Ja fituesit dhe në fund edhe një lajm i mirë për ata që nuk kanë fituar këtë herë ose kanë qenë mosbesues për këtë program të ri.  Duke qenë se dëshirat dhe propozimet ishin të shumta, por edhe duke pasur parasysh se ishte hera e parë që një program i tillë vihej në dispozicion të të rinjve, në ditët në vijim do të shpallet një thirrje e dytë për projekte dhe në qershor do të ketë një tjetër grup fituesish", ka shkruar Rama ndërkohë që ka bërë publike edhe listën e mëposhtme të emrave fitues.

1. Gjergj Ndoci (Lezhë) me një projekt për trainimin e të verbërve përmes një programi kompjuterik për nevojat e tyre

2. Shkëlzen Dunisha (Tiranë) me një projekt për pastrimin e liqenit të Tiranës nga mbetjet biologjike dhe mbeturinat e hedhura në një thellësi deri 1.8 m

3. Migel Parllaku (Tiranë) me projektin DoctorScore që përmes një aplikacioni do të realizojë vlerësimin e shërbimit të mjekut nga pacientët dhe mundësinë e të sëmurëve për t’u konsultuar me aplikacionin për cilësinë e shërbimit që ofron mjeku në fushën e interesit të tyre

4. Patricia Pollozi (Tiranë) me një projekt për krijimin e bibliotekës së shkollës “Sadi Nuri” përmes organizimit vullnetar

5. Admir Daca (Shkodër) me projektin për krijimin e portalit që do të katalogojë, promovojë dhe shesë punime artizanale

6. Joreld Dhamo (Përmet) me një projekt për Festivalin e Luleve ku do të ekspozohen e promovohen produktet bimore, kopshtaria, artet si edhe politikat komunitare mbi mjedisin

7. Elsin Berberi (Tiranë) me projektin për krijimin e një aplikacioni që u vjen në ndihmë me informacion në kohë reale udhëtarëve të transportit publik urban

8. Alesia Markaj (Lushnje) me një projekt për krijimin e bibliotekës në shkollën e mesme të bashkuar të Ballagatit

9. Hristofor Miho (emigrant) me projektin për menaxhimin elektronik në sektorin e bujqësisë përmes një aplikacioni që integron të gjithë sferën e prodhimit bujqësor

10. Megi Hasani (Korçë) me një projekt për ndërtimin e një stacioni biçikletash me qera në qytetin e Korçës ku biçikletat do të jepen në këmbim të një libri dhe me librat e mbledhur do të çelet një bibliotekë publike

11. Rej Bedini (Vlorë) katër herë kampion kombëtar për garat e gjata merr mbështetjen për të përfaqësuar Shqipërinë në Maratonën e BMO Vancouver, Kanada 2015

12. Ledi Memisha (Tiranë) me projektin për krijimin e një klubi të librit ku do të regjistrohen të rejat e të rinjtë e interesuar për të shkëmbyer libra dhe organizuar debate për librat e lexuar

13. Alba Verushi (Tiranë) me projektin për vendosjen e një teme për çdonjërën nga 35 javët e vitit shkollor

14. Ardit Mekshiqi (Tiranë) me një projekt shërbimi përmes një numri jeshil për punësimin e të rinjve në bashkëpunim me pushtetin vendor, sipërmarrjen dhe shkollat profesionale

15. Desli Shahini (Tiranë) me projektin për trainimin e gjuhës së shenjave dhe rritjen e ndjeshmërisë sociale ndaj personave me probleme në të folur e në dëgjim

16. Aurel Celami (emigrant) me një projekt për E-Book shëndetësor, një manual elektronik me informacion për sëmundjet më të njohura në funksion të edukimit shëndetësor të qytetarëve

17. Realdo Silaj (Vlorë) me projektin për rehabilitimin vullnetar të një parku në qytetin e Vlorës për të cilin është mbledhur një fond modest përmes një shfaqjeje artistike por kërkohet edhe një kontribut shtesë

18. Klerentina Hoxha (Berat) me një projekt për krijimin e një Programi Kombëtar Praktike (Internship) për nxënës e studentë që duan të praktikojnë dijet e tyre dhe të mësojnë përmes praktikës pranë institucioneve shtetërore

19. Uni Rinor (Durrës) me projektin e vënies në skenë në Amfiteatrin e Durrësit të veprave me famë botërore

20. Klea Vyshka (Tiranë) me një projekt për edukimin jo formal të të rinjve përmes artit pamor

21. Gjergj Ndoci (Tiranë) me projektin për ngritjen e Akademisë Sociale të Futbollit duke nisur nga ndërtimi i një fushe të parë futbolli që do të përdoret për adoleshentë në kushte të vështira sociale

22. Klea Mertenika (Tiranë) Trainim grash e vajzash për si mund të përfitojnë nga teknologjia digjitale për të ngushtuar hendekun e pabarazisë gjinore

23. Amanda Cici (Pogradec) me projektin për të ekspozuar arkivën fotografike familjare të viteve 1915 – 1962 në një shtëpi monument kulture në qytetin e Pogradecit

24. Aleksanër Prendi (Mirditë) me një projekt mjedisor riciklimi të shisheve plastike që transformohen në material për dekor artistik në shkolla

25. Mariglen Balliu (Librazhd) me një projekt për ngritjen e një biznesi familjar për rritjen e bletëve dhe shitjen e mjaltit të prodhuar prej tyre

26. Andi Kukli (Përrenjas) me projektin e rindërtimit të mullirit të fshatit për t’i shërbyer komunitetit duke shkurtuar rrugën dhe kohën e bashkëfshatarëve për bluarjen e prodhimit të tyre

27. Fatjon Selimaj (Tiranë) me projektin për t’i mbijetuar vështirësisë së fillimit të biznesit familjar të një emigranti pas kthimit nga emigracioni dhe vetëpunësimit të katër personave

28. Rudina Qoska (Tiranë) me projektin për mbështetjen e një nëne të re që sapo ka mbaruar kursin profesional për pastiçiere dhe kërkon një fond për disa pajisje modeste pasi ka siguruar ambientin e punës si edhe pajisjet bazë

29. Gentjan Hajdari (Vorë) me një projekt për promovimin e qendrës komunitare të ngritur nga të rinjtë e fshatit Marqinet që synon tanimë shtrirjen përtej fshatit

30. Mirsad Bashi (Shkodër) me projektin për promovimin e kulturës, traditave dhe produkteve të Alpeve shqiptare duke synuar ti shërbejë nxitjes së turizmit në këtë zonë të vendit.

Duke qenë se dëshirat dhe propozimet ishin të shumta, por edhe duke pasur parasysh se ishte hera e parë që një program i tillë vihej në dispozicion të të rinjve, në ditët në vijim do të shpallet një thirrje e dytë për projekte dhe në qershor do të ketë një tjetër grup fituesish.

 

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « OSHEE /Kontrolle në terren për energjinë, arrestohen 11 persona, në kërkim 18 të tjerë
Basha: Dorëheqja e Metës, parakusht për hetimin e Doshit »
Article Logic
Execution time: 0.012449026107788
array(1) { ["section"]=> string(78) "kryeministri-rama-publikon-listen-e-emrave-ja-endrrat-qe-do-beje-realitet-5959" }