Kryeministri spanjoll: Sot nuk pati referendum në Katalonjë

Publikuar tek: bota, më 21:12 01-10-2017 Kryeministri spanjoll: Sot nuk pati referendum në Katalonjë

Shefi i qeverisë spanjolle, Mariano Rajoy theksoi sot se Shteti i së Drejtës mbizotëroi në Katalonjë duke penguar zhvillimin e një referendumi vetëvendosës të ndaluar nga drejtësia.

“Sot, nuk pati një referendum vetëvendosje në Katalonjë. Shteti i së Drejtësmbeti në fuqi me gjithë forcën e tit”, deklaroi kryetari konservator gjatë një fjalimi në televizion.

Forcat e sigurisë bënë detyrën e tyre në Katalonjë dhe respektuan mandatin e drejtësisë që kishte ndaluar referendumin e vetëvendosjes të organizuar nga krerët separatistë, tha sot Rajoy.

“Do të ishte më e  lehtë për secilin prej nesh që të kthenim shikimin nga ana tjetër”, shtoi kryetari konservator.

Konsultimi përbënte një sulm të vërtetë kundër Shtetit të së Drejtës (…) daj të cilit shteti reagoi me vendosmëri dhe qetësi”, theksoi kryeministri spanjoll.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Mbi 700 të plagosur nga dhuna e policisë spanjolle gjatë referendumit për Katalonjën, pritet rezultati
Referendumi për pavarësinë e Katalonjës, 844 të plagosur nga dhuna policore »
Article Logic
Execution time: 0.0090761184692383
array(1) { ["section"]=> string(64) "kryeministri-spanjoll-sot-nuk-pati-referendum-ne-katalonje-94376" }