Kryeministrja britanike jep dorëheqjen nga posti i kryetares së Partisë Konservatore

Publikuar tek: bota, më 20:41 07-06-2019 Kryeministrja britanike jep dorëheqjen nga posti i kryetares së Partisë Konservatore Kryeministrja britanike Theresa May

Kryeministrja britanike May ka dhënë sot zyrtarisht dorëheqjen nga kreu i Partisë Konservatore, por lajmëroi se do të mbetet kryeministre derisa të zgjidhet pasardhësi i saj.

May njoftoi dorëheqjen e saj dy javë më parë, duke thënë se ndjente keqardhje që nuk ishte në gjendje të mbyllte marrëveshjen e Brexit.

11 deputetë konservatorë konkurojnë për ta zëvendësuar May-in si udhëheqës të partisë dhe për postin e kryeministrit.

May do të mbetet udhëheqëse e përkohshme, ndërsa zhvillohet gara. Mbretëria e Bashkuar kishte për qëllim të largohej nga Bashkimi Europian më 29 mars.

Gjithsesi data u shty në 12 prill dhe përfundimisht u shty përsëri më 31 tetor pasi May nuk arriti të bindë deputetët që të miratonin marrëveshjen e saj.

Ajo njoftoi dorëheqjen e saj, duke thënë se kishte bërë gjithçka që mundi për të bindur deputetët për të mbështetur marrëveshjen e tërheqjes që kishte negociuar me Bashkimin Evropian dhe se tani ishte koha që një kryeministër i ri të përpiqej të përfundonte Brexit.

Si e vlerësoni punën e secilit ministër të qeverisë Rama 2?

Votoni nga 1 te 10 (1 nenkupton shumë keq, 10 nënkupton shumë mirë)

Anila Denaj - Ministre e Financave
Arben Ahmetaj - Ministër i Shtetit për Rindërtimin
Belinda Balluku - Ministre e Infrastukturës dhe Energjitikës
Bledi Çuçi - Ministër i Bujqësisë
Blendi Klosi - Ministër i Turizmit
Eduard Shalsi - Ministër Shteti për Mbrojtjen e Sipërmarrjes
Elisa Spiropali - Ministre e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin
Elva Margariti - Ministre e Kulturës
Etilda Gjonaj - Ministre e Drejtësisë
Evis Kushi - Ministre e Arsimit, Rinisë dhe Sportit
Ogerta Manastirliu - Ministre e Shëndetësisë
Olta Xhaçka - Ministre e Mbrojtjes
Pandeli Majko - Ministër i Diasporës
Sandër Lleshaj - Ministër i Brendshëm

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.012251138687134
array(1) { ["section"]=> string(91) "kryeministrja-britanike-jep-doreheqjen-nga-posti-i-kryetares-se-partise-konservatore-167323" }