Kryeministrja Britanike ka një propozim të ri për të gjithë qytetarët e Bashkimit Europian

Publikuar tek: bota, më 23:32 22-06-2017 Kryeministrja Britanike ka një propozim të ri për të gjithë qytetarët e Bashkimit Europian

Kryeministrja birtanike Theresa May, ka dalë me një propozim të ri, sa i përket çështjes së lëvizjes së lirë të qytetarve në Britaninë e Madhe.

Ajo i ka bërë të ditur liderëve të BE-së, që çdo qytetari të Bashkimit Evropian, i cili jeton në Britani për pesë vite do t’i jepet “statusi i qëndrimit në BE”.

Statusi i ri i migracionit do t’ju jap të drejtë qëndrimi në Britani, ofrimi i shërbimeve shëndetësore dhe arsimore, si dhe përfitime të tjera pas Brexit. Megjithatë ende nuk është e qartë data se kur do të inicohet ky propozim.

May e ka bërë të qartë që ky propozim do të implementohet vetëm në qoftë se qytetarët e Britanisë gëzojnë të drejtat e njëjta nëpër vendet e BE-së.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Helikopteri me 6 ushtarë merr flakë teksa kryente stërvitje
Ish-diplomati amerikan “shiti” të dhënat top-sekret për shtetin kinez »
Article Logic
Execution time: 0.011461019515991
array(1) { ["section"]=> string(96) "kryeministrja-britanike-ka-nje-propozim-te-ri-per-te-gjithe-qytetaret-e-bashkimit-europian-83491" }