Kryeministrja më e re në botë lind në zyrë, bëhet nënë për herë të parë

Publikuar tek: bota, më 17:42 21-06-2018 Kryeministrja më e re në botë lind në zyrë, bëhet nënë për herë të parë Jacinda Ardern dhe bashkëshorti

Pak kohë më parë Jacinda Ardern u zgjodh kryeministre e Zelandës së Re në një kohë që ishte në pritje të fëmijës së saj të parë.

 

Ditën e sotme liderja më e re në botë, ka sjellë në jetë një vajzë.

37 vjeçarja mësohet se ka qenë në zyrën e saj të punës, pra në krye të vendit në momentin kur ka hasur kontraksionet e lindjes.

Kryeministria Ardern ka njoftuar se ajo dhe vajza kanë shumë mirë dhe se ajo tashmë është një femër e kompletuar.

Jacinda Ardern është liderja e dytë në botë, e cila ka sjellë në jetë një fëmijë gjatë kohës që drejton një qeveri. E para ka qenë Benazir Bhutto, kryeministre e Pakistanit në vitin 1990.

zelande.PNG

Si e vlerësoni punën e secilit ministër të qeverisë Rama 2?

Votoni nga 1 te 10 (1 nenkupton shumë keq, 10 nënkupton shumë mirë)

Anila Denaj - Ministre e Financave
Arben Ahmetaj - Ministër i Shtetit për Rindërtimin
Belinda Balluku - Ministre e Infrastukturës dhe Energjitikës
Bledi Çuçi - Ministër i Bujqësisë
Blendi Klosi - Ministër i Turizmit
Eduard Shalsi - Ministër Shteti për Mbrojtjen e Sipërmarrjes
Elisa Spiropali - Ministre e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin
Elva Margariti - Ministre e Kulturës
Etilda Gjonaj - Ministre e Drejtësisë
Evis Kushi - Ministre e Arsimit, Rinisë dhe Sportit
Ogerta Manastirliu - Ministre e Shëndetësisë
Olta Xhaçka - Ministre e Mbrojtjes
Pandeli Majko - Ministër i Diasporës
Sandër Lleshaj - Ministër i Brendshëm

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.013211011886597
array(1) { ["section"]=> string(77) "kryeministrja-me-e-re-ne-bote-lind-ne-zyre-behet-nene-per-here-te-pare-125268" }