Kryeqyteti i botës për gurët më të çmuar, në Australi

Publikuar tek: bota, më 16:11 09-05-2015 Kryeqyteti i botës për gurët më të çmuar, në Australi

Kanë kaluar 100 vite që kur adoleshentja Willie Hutchinson zbuloi miniera me gurë të çmuar duke u themeluar më pas edhe qyteti Coober Pedy në Australi ose vendi i gurëve të çmuar dhe me shumë ngjyra.

Sot ai quhet kryeqyteti i botës me gurë të çmuar, pasi aty prodhohen më shumë se 80% e gurëve të çmuar në të gjithë botën. Sipas punës së një grupi ndërkombëtar të gjeologëve ky qytet mund të marrë së shpejti statusin e Trashëgimisë Globale të Burimit të Gurëve. Qëllimi fillestar ishte përdorimi i shkëmbinjve për ndërtesat ose dekorativë duke stiluar shumë vende në Sidnei, Carrara, Norvegji etj.

Gurët janë shumë të ndryshëm në formë dhe ngjyrë. Ato kanë gjetur përdorim të madh edhe në dizenjimin e bizhuterive dhe prodhim të lartë kanë diamantet me safiret.

Si e vlerësoni punën e secilit ministër të qeverisë Rama 2?

Votoni nga 1 te 10 (1 nenkupton shumë keq, 10 nënkupton shumë mirë)

Anila Denaj - Ministre e Financave
Arben Ahmetaj - Ministër i Shtetit për Rindërtimin
Belinda Balluku - Ministre e Infrastukturës dhe Energjitikës
Bledi Çuçi - Ministër i Bujqësisë
Blendi Klosi - Ministër i Turizmit
Eduard Shalsi - Ministër Shteti për Mbrojtjen e Sipërmarrjes
Elisa Spiropali - Ministre e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin
Elva Margariti - Ministre e Kulturës
Etilda Gjonaj - Ministre e Drejtësisë
Evis Kushi - Ministre e Arsimit, Rinisë dhe Sportit
Ogerta Manastirliu - Ministre e Shëndetësisë
Olta Xhaçka - Ministre e Mbrojtjes
Pandeli Majko - Ministër i Diasporës
Sandër Lleshaj - Ministër i Brendshëm

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.013179063796997
array(1) { ["section"]=> string(58) "kryeqyteti-i-botes-per-guret-me-te-cmuar-ne-australi-10749" }