Kryetari i sindikatave i vë zjarrin vetes në shenjë proteste (Video, pamje të rënda)

Publikuar tek: bota, më 21:31 16-11-2015

Kryetari i sindikatave të minatorëve në Mongoli ka vendosur ti vë vetes zjarrit në shenjë proteste gjatë një transmetimi “live”.

Protesta e tij kishte në qendër problemet e minatorëve në Mongoli të cilat zotërohen nga firmat kineze të nxjerrjes së qymyrit. Gjatë konferencës për media janë dëgjuar të thirrura ndërsa ai është shtrirë përtokë në agoni.

Kina ka 39 miniera qymyri në Mongoli të cilat nxjerrin fitime miliona dollarë ndërsa minatorët dhe familjet e tyre vijojnë të vuajnë nga uria për shkak të shfrytëzimit skllavëror. Ai u dërgua në spital dhe ndodhet në gjendje të kritike për jetën.

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.038365125656128
array(1) { ["section"]=> string(87) "kryetari-i-sindikatave-i-ve-zjarrin-vetes-ne-shenje-proteste-video-pamje-te-renda-25577" }