Kryetarja e senatit holandez në Tiranë: Jam e impresionuar nga puna që ka bërë Shqipëria, VETTINGU proces UNIK

Publikuar tek: aktualitet, më 08:58 05-07-2018 Kryetarja e senatit holandez në Tiranë: Jam e impresionuar nga puna që ka bërë Shqipëria, VETTINGU proces UNIK Ankie Broekeres Knol

Ditën e sotme kryetari i Kuvendit Gramoz Ruçi ka zhvilluar një konferencë me kryetaren e senatit të Holandës, Ankie Broekeres Knol.

Knol u shpreh e bindur se Shqipëria i përket Europës. Ajo tha se Shqipëria në këto 12 muaj duhet të plotësojë kushtet në mënyrë që në qershor të 2019 të hapë kapitujt e negociatave me BE.

“Jam e bindur që deri qershorn e 2019 ju do i keni përmbushur të gjitha detyrimet tuaj për të hapur negociatat dhe për tu bërë anëtare e Unionit Europian. Edhe pse do të jetë një vit shumë i vështirë, është mundësi e madhe që Shqipëria të punojë fort që vitin tjetër askush të mos ankohet.

Si kryetare e senatit holandz jam e impresionuar nga e gjithë puna që ka bërë Shqipëria deri tani. Sidomos do të veçoja punën e bëre me reformën në drejtësi me procesin e vettingut që është proces unik. Mendoj që Shqipëria ka bërë punë shumë të mirë në këtë drejtim.

Jam e bindur që duke filluar nga tani për Shqipëerinë do të thotë permbushje e gjithë detyrimeve që ju të hapni kapitullin e negociatave për tu bëre pjesë e BE. Të gjithë i përkasim Europës, ne përqafojmë njëri tjeterin. Këtë e bëjmë të gjithë për të ardhem tonë të përbashkët për të ardhmen  e fëmijëve tanë.

Unë mezi po pres të kem takime të ndryshme gjatë këtyre 2 ditëve. Jam e  sigurt që do të kthehem në Hollandë me përshtypje shumë të mira”, u shpreh gjatë fjalës së saj Knol.

 

Personazhi i vitit 2019

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.022475004196167
array(1) { ["section"]=> string(115) "kryetarja-e-senatit-holandez-ne-tirane-jam-e-impresionuar-nga-puna-qe-ka-bere-shqiperia-vettingu-proces-unik-126813" }