Kryevirologu amerikan Fauci: Ja kur do të normalizohet situata me koronavirusin

Publikuar tek: bota, më 23:20 20-09-2020 Kryevirologu amerikan Fauci: Ja kur do të normalizohet situata me koronavirusin Anthony Fauci

Eksperti më i lartë i qeverisë së SHBA për sëmundjet infektive Dr. Anthony Fauci është shprehur se situata e COVID-19 mund të mormalizohet në fund të vitit të ardhshëm.

Sipas tij, deri atëherë do të jetë zhvilluar një vaksinë për imunizimin e pjesës më të madhe të popullatës botërore, edhe pse jo 100% e sigurtë.

Në një intervistë për të përditshmen italiane 'La Repubblica', ai tha se vaksina kundër COVID-19 mund të jetë gati deri në Krishtlindjen e vitit të ardhshëm.

“Shpresoj. Nuk ka garanci, por ka shumë vaksina në eksperimentim në gjithë globin. Në fund, një e sigurtë do të gjendet. Prandaj shpresoj që deri në Krishtlindjet e vitit 2021 do të kemi mundur të kthehemi në një formë normaliteti”, tha Fauci.

Fauçi shprehet megjithatë se vaksinat që po zhvillohen aktualisht do të mund të krijojnë mbrojtje deri në 75% dhe se do të duhen kohë të arrihet deri tek siguria 100%. Siç e shpjegon ai, vaksinat aktuale do të mund të mbrojnë pjesën më të madhe të njerëzve nga infektimi por do të ketë grupe njerëzish tek të cilët kjo vaksinë nuk do të ketë efekte maksimale.

Si e vlerësoni punën e secilit ministër të qeverisë Rama 2?

Votoni nga 1 te 10 (1 nenkupton shumë keq, 10 nënkupton shumë mirë)

Anila Denaj - Ministre e Financave
Arben Ahmetaj - Ministër i Shtetit për Rindërtimin
Belinda Balluku - Ministre e Infrastukturës dhe Energjitikës
Bledi Çuçi - Ministër i Bujqësisë
Blendi Klosi - Ministër i Turizmit
Eduard Shalsi - Ministër Shteti për Mbrojtjen e Sipërmarrjes
Elisa Spiropali - Ministre e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin
Elva Margariti - Ministre e Kulturës
Etilda Gjonaj - Ministre e Drejtësisë
Evis Kushi - Ministre e Arsimit, Rinisë dhe Sportit
Ogerta Manastirliu - Ministre e Shëndetësisë
Olta Xhaçka - Ministre e Mbrojtjes
Pandeli Majko - Ministër i Diasporës
Sandër Lleshaj - Ministër i Brendshëm

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.010535001754761
array(1) { ["section"]=> string(85) "kryevirologu-amerikan-fauci-ja-kur-do-te-normalizohet-situata-me-koronavirusin-221056" }