Kryqi nazist në fushën e futbollit kroat për Euro2016, Uefa parashikon masa të ashpra

Publikuar tek: sport, më 09:56 16-06-2015 Kryqi nazist në fushën e futbollit kroat për Euro2016, Uefa parashikon masa të ashpra Kryqi nazist ne fushen e lojes te Kroacise ne ndeshjen me Italine per Euro2016

Uefa ka deklaruar se ka hapur një hetim disiplinor kundër Kroacisë për atë që ka ndodhur të premten e kaluar në Spalato, me kryqin nazist të shfaqur në fushën e lojës me rastin e garës kundër Italisë, e vlefshme për Euro2016.

Kroacia është thirrur për të dhënë sqarime për një “sjellje raciste”. Rasti do të shqyrtohet nga komisioni i Disiplinës së Uefa në 16 korrik. Kroacia luan në xhiron H me 14 pikë në 6 ndeshje, përpara italianëve, por rriskon një sanksion të rëndë nga ana e Uefa.

President ii Federatës Kroate është shprehur se “ka frikë nga vendimi që do të marrë komisioni i Disiplinës së Uefa”. Ndërohë që po në atë datë, komisioni i disiplinës së Uefa do të marrë në shqyrtim edhe rastet e Irlandës së Veriut, Rumanisë dhe Bosnjës për sjellje raciste në ndeshjen me Izraelin. 

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.019672870635986
array(1) { ["section"]=> string(90) "kryqi-nazist-ne-fushen-e-futbollit-kroat-per-euro2016-uefa-parashikon-masa-te-ashpra-13716" }