Kthim në vitin 1992, fotografi austriak hap ekspozitën me foto të rralla të Ramës

Publikuar tek: kulture-art, më 16:49 11-05-2018 Kthim në vitin 1992, fotografi austriak hap ekspozitën me foto të rralla të Ramës Edi Rama dhe Dalina Fico

Mbrëmjen e sotme në Tiranë në galerinë “Zeta” do të hapet ekspozita e Hubert Lobnig me temën e hapsirës publike.

Ajo që bie më shumë në sy të këtë ekspozitë janë fotot e rralla të kryeministrit Rama në vitin 1992, të shkrepura në ambjentet ku ai kalonte shumicën e kohës.

Fotografi austriak Lobnig se bashku me Ambasadën e Austrisë, kanë sjellë në Tiranë kësaj here anën tjetër të Edi Ramës, atë të një artisti, me muret e shtëpisë të lyera me të kuqe, e në njërën prej tyre bie në sy edhe ish-gruaja e tij, Dalina Fico. Në atë kohë Rama ishte pedagog në Akademinë e Arteve dhe dhomën e ndenjies e kishte edhe studion e tij.

Ekspozita do të jetë e hapur deri më 30 maj për qytetarët, ndërkohë që aty do të përmblidhen 26 vitet e shkuara.

32228770_10156612193987044_1510104788967096320_n.jpg32153016_10156612184652044_2868701015975133184_n.jpg

Personazhi i vitit 2019

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.0077888965606689
array(1) { ["section"]=> string(87) "kthim-ne-vitin-1992-fotografi-austriak-hap-ekspoziten-me-foto-te-rralla-te-rames-120399" }