Ku e ka marrë emrin DHJETORI? Zbuloni 10 fakte interesante për festat e këtij muaji

Publikuar tek: showbiz-lifestyle, më 19:03 01-12-2020 Ku e ka marrë emrin DHJETORI? Zbuloni 10 fakte interesante për festat e këtij muaji

Ka disa fakte interesante qe nuk i dinim per muajin dhjetor dhe për festat e këtij muaji. Zbulojini më poshtë:

1.Muaji dhjetor e ka marrë emrin nga fjala latine “decem” që ka kuptimin 10, pasi dhjetori ishte muaji i 10-të në kalendarin e lashtë romak.

2.Dhjetori është muaji ku shumica e propozimeve për martesë pranohen. Shumica e këtyre propozimeve bëhen një javë para Krishtlindjes.

3.I vetmi film me fjalën “Dhjetor” në titull që ka fituar çmimin Oskar ishte ‘December 7th’, dokumentar i vitit 1943 rreth Pearl Harbor-it, dhe me regji nga John Ford.

4.Dhjetori është muaji më i zënë për tërheqje të parave cash nga bankomatët në Mbretërinë e Bashkuar, shkruan IconStyle. 

5.Një parashikim kalendarik thotë se nëse bie borë në ditën e Krishtlindjeve, dita e Pashkëve do të jetë e ngrohtë, e gjelbër dhe me plot diell!

6.Shën Nikolasi, i cili më vonë do të njihej botërisht si Babagjyshi, fillimisht kishte qenë shenjtor mbrojtës i fëmijëve, hajdutëve dhe fajdexhinjve!

7.Pema e parë artificiale e Krishtlindjeve (bredhi) u vendos në Gjermani.

8.Dekorimet e zakonshme të bredhit kanë domethënie specifike religjioze. Qirinjtë – dritën e botës; ndërsa Ylli në maje është rikujtues i natës së parë të Krishtlindjes.

9.Kënga e famshme “Jingle Bells” është kompozuar në vitin 1857, dhe jo për Krishtlindje – ajo ishte krijuar si këngë e Ditës së Falënderimeve.

10.Një legjendë e lashtë thotë se kafshët e pyllit mund të flasin gjuhën e njerëzve në natën para Krishtlindjeve.

 

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Agron Llakaj si rrallëherë publikon foton familjare dhe i uron ditëlindjen bashkëshortes me fjalë zemre
E shpallën ‘fituese’ në Festivalin e Këngës, reagon për herë të parë Anxhela Peristeri »
Article Logic
Execution time: 0.012951850891113
array(1) { ["section"]=> string(89) "ku-e-ka-marre-emrin-dhjetori-zbuloni-10-fakte-interesante-per-festat-e-ketij-muaji-229809" }