Ku e ka origjinën ëmbëlsira që është bërë shumë e dashur për shqiptarët?

Publikuar tek: kulture-art, më 20:19 07-08-2017 Ku e ka origjinën ëmbëlsira që është bërë shumë e dashur për shqiptarët?

Falë përditësimit më të fundit që  i është bërë listës së produkteve ushqimore tradicionale në të gjithë botën është zbuluar dhe origjina e ëmbëlsirë së famëshme Tiramisu.

Sipas një libri të autorit Gigi Padovani thuhet se gjurmët e para të gatimit të kësaj ëmbëlsire janë në rajonin e Venetos. Më ekzaktësisht bëhet fjalë për qytetin e Udines ku mendohet se është shpikur receta e mrekullueshme e Tiramisusë, shkruan La Republika.

Kujtojmë se deri vonë kjo ëmbëlsirë me botërore është konsideruar me origjinë nga Trevizo, një tjetër rajon në Italinë Veriore.

Pas shpikjes së recetës besohet se famën tiramisuja e mori kur u fut në menunë e një restoranti me emër në Romë. /newsbomb.al

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.015382051467896
array(1) { ["section"]=> string(77) "ku-e-ka-origjinen-embelsira-qe-eshte-bere-shume-e-dashur-per-shqiptaret-88490" }