Kuba akuzon SHBA-të për “gjëra ilegale”

Publikuar tek: bota, më 21:18 12-05-2015 Kuba akuzon SHBA-të për “gjëra ilegale”

Lideri i Kubës ka akuzuar SHBA-të për “stërvitje ilegale” të disidentëve brenda residencës diplomatike në Havana.

Duke folur gjatë pritjes së presidentit francez në Kubë, Raul Castro tha se, misioni diplomatik amerikan po inkurajon disidentët dhe po trajnon gazetarët.

 “Ajo që u kam thënë (amerikanëve), konkretisht presidentit, është shqetësimi im se ata vazhdojnë të bëjnë gjëra ilegale. Për shembull, duke trajnuar gazetarë të pavarur”, ka deklauar Castro, sipas “Reuters”.

Kuba dhe SHBA po përpiqen të normalizojnë marrëdhëniet e tyre pas 50 vitesh. Në prill, Barack Obama bëri të ditur vendimin për të hequr Kubën në lista e vendeve terroriste. Për këtë Kongresi amerikan do të vendosi më 29 maj.

Si e vlerësoni punën e secilit ministër të qeverisë Rama 2?

Votoni nga 1 te 10 (1 nenkupton shumë keq, 10 nënkupton shumë mirë)

Anila Denaj - Ministre e Financave
Arben Ahmetaj - Ministër i Shtetit për Rindërtimin
Belinda Balluku - Ministre e Infrastukturës dhe Energjitikës
Bledi Çuçi - Ministër i Bujqësisë
Blendi Klosi - Ministër i Turizmit
Eduard Shalsi - Ministër Shteti për Mbrojtjen e Sipërmarrjes
Elisa Spiropali - Ministre e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin
Elva Margariti - Ministre e Kulturës
Etilda Gjonaj - Ministre e Drejtësisë
Evis Kushi - Ministre e Arsimit, Rinisë dhe Sportit
Ogerta Manastirliu - Ministre e Shëndetësisë
Olta Xhaçka - Ministre e Mbrojtjes
Pandeli Majko - Ministër i Diasporës
Sandër Lleshaj - Ministër i Brendshëm

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.0048871040344238
array(1) { ["section"]=> string(43) "kuba-akuzon-shba-te-per-gjera-ilegale-11000" }