Kuba zbulon vaksinë kundër kancerit të mushkërive

Publikuar tek: bota, më 19:27 13-05-2015 Kuba zbulon vaksinë kundër kancerit të mushkërive

Pavarësisht se Kuba është një vend komunist, ajo ka një sistem shëndetësor të nivelit të lartë. Së fundmi, Kuba po tërheq vëmendjen e botës me zbulimin e vaksinës kundër kancerit të mushkërive, e cila në vendin ishullor ofrohet falas.

Sëmundja e kancerit të mushkërive është përgjegjëse për një në katër vdekje në Kubë, vend i cili njihet në të gjithë botën për purot e famshme.

Vaksina nuk funksionon për parandalimin e saj, por për pacientët që preken nga kjo sëmundje. “Cimavax” u gjat jetën pacientëve në një kohë kur zakonisht kjo sëmundje vret në një kohë shumë të shpejtë.

Vaksina është miratuar në Kubë dhe tashmë provat klinike janë parashikuar edhe në vende të tjera.

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.022507190704346
array(1) { ["section"]=> string(55) "kuba-zbulon-faksine-kunder-kancerit-te-mushkerive-11088" }