Kufiri Meksikë - SHBA do kontrollohet nga dronë të teknologjisë së lartë

Publikuar tek: bota, më 18:22 17-07-2017 Kufiri Meksikë - SHBA do kontrollohet nga dronë të teknologjisë së lartë

Megjithëse Donald Trump insiston, mes SHBA dhe Meksikës mund të mos ketë një mur gjigant. Por monitorimi dhe ruajtja e kufirit mund të bëhet nga objekte teknlologjike që deri tani i kemi parë vetëm nëpër filmat fantastiko shkencorë.

Një kombinim i algoritmeve, dronë, anije fluturuese dhe inteligjencë artifciale mund të jenë gardianët e rinj të kufirit amerikan.

Aktualisht kufiri i SHBA-ve është duke u monitoruar në pjesë të mëdha të tij nga kamera të sigurisë, por inxhinierët në Universitetin e Arizonas kanë plane të tjera.

Ata po përpiqen të zhvillojnë një sistem inteligjent kompjuterik që do të mund të marrë dhe të përpunojë të dhëna nga shumë burime në kohë reale.

Madje sipas inxhinierëve në një të ardhme jo shumë të largët, dronët do mund të armatosen, duke e bërë krejt të panevojshme prezencën  e trupave njerëzore ushtarake.

ery35y4y4y.jpg

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Doni të blini iphonët e fundit, do habiteni nga çmimet që janë ofruar
Përmbytje në Kinë, 18 të vdekur dhe shumë të zhdukur »
Article Logic
Execution time: 0.012915134429932
array(1) { ["section"]=> string(76) "kufiri-meksike-shba-do-kontrollohet-nga-drone-te-teknologjise-se-larte-86459" }