Kujdes! 500+ aplikacione të Google Play goditen nga malware, ja kush janë

Publikuar tek: bota, më 17:19 25-08-2017 Kujdes! 500+ aplikacione të Google Play goditen nga malware, ja kush janë

Më shumë se 500 aplikacione Android "invazive" janë përditësuar ose hequr nga Google Play pasi kërkuesit zbuluan se mund të ishin përdorur për të spiunuar përdoruesit.

Ad SDK erdhi nga një kompani kineze e quajtur Igexin dhe "aplikacionet që përmbanin SDK-në e prekur u shkarkuan mbi 100 milionë herë në ekosistemin e Android", thonë studiuesit me ekipin e Inteligjencës së Lookout-it, të cilët i njoftoi Google për këtë.

Një aplikacion i quajtur LuckyCash dhe SelfieCity ishin ndër aplikacionet e infektuara.

Zhvilluesit e shumë prej aplikacioneve të prekura ishin "të ngjarë ... të mos jenë të vetëdijshëm për informacionet personale që mund të ekzfiltrohen nga pajisjet e klientëve të tyre si rezultat i përfshirjes së SDK-së të Igexin-it," tha Lookout.

Hulumtuesit e pamjes së jashtme gjithashtu identifikuan kohët e fundit më shumë se 1,000 aplikacione të infektuara me spyëare të aftë për regjistrimin e audios dhe snooping në shkrimet e thirrjes, kontaktet dhe më shumë. Spyëare në fjalë, i quajtur SonicSpy, u paraqit në Google Play nëpërmjet tre aplikacioneve të mesazheve: Hulk Messenger, Troy Chat dhe Soniac, të cilat që nga ajo kohë janë hequr. Pjesa tjetër u shfaq në dyqanet e aplikacioneve Android të palëve të treta.

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.013306856155396
array(1) { ["section"]=> string(76) "kujdes-500-aplikacione-te-google-play-goditen-nga-maleare-ja-kush-jane-90189" }