KUJDES: Bota në panik, pse po përfundon vera

Publikuar tek: bota, më 18:58 24-10-2017 KUJDES: Bota në panik, pse po përfundon vera

Panik, bota është gati të zhytet në një mungesë masive të verës. Moti i keq në vendet prodhuese të verës ka mbyllur plotësisht çdo gjë, duke reduktuar prodhimin.

Italia pritet të prodhojë 23% më pak verë, ndërsa prodhimi i verës në Francë do të jetë në rënie për 19% po ashtu Spanja me 15%, sipas Organizatës Ndërkombëtare të Verës (OIV). Kjo është e gjitha falë ngricave të pranverës dhe valëve të nxehta të verës që goditën Evropën.

Dhe tani jemi përballur me një korrje 36 vjeçare të rrushit. Kjo do të thotë se prodhimi në nivel global mund të arrijë nivelin më të ulët për më shumë se gjysmë shekulli. Prodhimi Global ka gjasa të bjerë nga 246.7 milion hektolitra këtë vit. 

 

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Tragjike, politikani humb jetën në një park lojërash (VIDEO)
Krijesa që po tmerron internetin (Foto) »
Article Logic
Execution time: 0.011469125747681
array(1) { ["section"]=> string(48) "kujdes-bota-ne-panik-pse-po-perfundon-vera-97063" }