KUJDES çfarë blini! Kodet e ngjitura në frutat dhe perimet përmbajnë informacione shumë të rëndësishme

Publikuar tek: showbiz-lifestyle, më 10:00 24-08-2016 KUJDES çfarë blini! Kodet e ngjitura në frutat dhe perimet përmbajnë informacione shumë të rëndësishme

Sa herë që blejmë fruta dhe perime nuk e vemë re ngjitësin sipër tyre, por ata mbajnë informacione shumë të rëndësishme.

Nëse numri i ngjitësit në ndonjë frut fillon me 3 ose 4, duhet të dini se prodhimi është i kultivuar në gjysmën e dytë të shekullit të 20’-të dhe se në atë fryt janë përdorur pleh artificial, transmeton Telegrafi.

Në rast se ngjitësi përmban kod 5 shifror me numrin 9, atëherë prodhimi është kultivuar në mënyrë tradicionale dhe këto produkte janë të njohura si organike. Në këtë produkt nuk janë përdorur pesticide dhe pleh.

Produktet e modifikuara gjenetikisht zakonisht përmbajnë shifra pesë shifrore që fillojnë me numrin 8.

Prandaj, duke i ditur këto, duhet të filloni të keni më shumë kujdes se çfarë po blini dhe çfarë po konsumoni.

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.0074269771575928
array(1) { ["section"]=> string(107) "kujdes-cfare-blini-kodet-e-ngjitura-ne-frutat-dhe-perimet-permbajne-informacione-shume-te-rendesishme-50697" }