KUJDES! Ekspertët japin alarmin për produktin që konsumojnë të gjithë shqiptarët: I pasigurt, rrezik për jetën!

Publikuar tek: ekonomi, më 14:03 24-09-2017 KUJDES! Ekspertët japin alarmin për produktin që konsumojnë të gjithë shqiptarët: I pasigurt, rrezik për jetën!

Zinxhiri i hallkave për të patur një mish të sigurt në vendin tonë nuk funksionon.

Eksperti i sigurisë ushqimore Dritan Laçi, shprehet se ekzistojnë shumë probleme të cilat vënë në rrezik shëndetin e qytetarëve. Shqetësimet fillojnë që nga matrikullimi dhe identifikimi i kafshëve, deri te transporti i tyre në thertore, apo dhe procesi i therjes dhe magazinimit të mishit.

Respektimi i këtyre hallkave, duke përfshirë dhe kohën e magazinimit të mishit në ambiente frigoriferike është parësor për të patur një mish sa më të sigurt dhe cilësor.

“Magazinimi në ambiente frigoriferike menjëherë pas therjes është i nevojshëm për të patur cilësi të mirë të mishit. Më pas ai duhet lënë 24-48 orë para se të shitet”, thotw ai.

Një tjetër shqetësim për të është mostrajtimi i mbetjeve që vijnë nga therja e kafshëve. Shpesh herë, sipas tij, ato hidhen nëpër lumenj, duke u bërë burim infeksionesh dhe sëmundjesh për qytetarët.

“Mbetjet që vijnë si pasojë e therjes së kafshëve nuk u bëhet asnjë lloj trajtimi. Në këtë pjesë jemi në nivelin zero. Mbetjet hidhen nëpër përrenj apo lumenj, duke u bërë burim infeksionesh dhe sëmundjesh”, shprehet Dritan Laçi, shkruan tvklan.

Kujtojmë se pak ditë më parë, Ministri i Bujqësisë Niko Peleshi paralajmëroi nisjen e kontrolleve në çdo thertore, duke paralajmëruar mbylljen e tyre që nuk plotësojnë standardet. 

 

images.jpg

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.021352767944336
array(1) { ["section"]=> string(113) "kujdes-ekspertet-japin-alarmin-per-produktin-qe-konsumojne-te-gjithe-shqiptaret-i-pasigurt-rrezik-per-jeten-93492" }