Kujdes ku furnizoni makinën, ja 61 karburantet që vjedhin dhe abuzojnë

Publikuar tek: aktualitet, më 18:07 22-01-2015 Kujdes ku furnizoni makinën, ja 61 karburantet që vjedhin dhe abuzojnë

Gjobat e marra nga Inspektorati Qendror Teknik për shkak të abuzimeve me cilësinë dhe sasinë e karburantit që paguan çdo qytetar, shkaktoi një tymnajë të madhe javë më parë. Por vetëm këtë javë IQT ka vendosur të publikojë listën e “mëkatarëve”.

Janë plot 61 subjekte në listën e firmave ndaj të cilave janë marrë masa me gjobë për mosrespektim të detyrimeve dhe kërkesave ligjore sa i takon treguesve të cilësisë dhe sigurisë në tregtimin e lëndëve hidrokarbure. Gjatë muajit nëntor 2014, Drejtoria e Inspektimit të Naftës dhe Gazit ka vendosur masën e gjobës për 43 subjekte tregtimi.

Këto pika akuzohen se kanë manipuluar pompat e tyre të naftës dhe benzinës, duke i holluar me naftë “virgin” ose me lëndë e cila është e destinuar të hidhet pasi është jashtë standardeve. Kjo është edhe lista e plotë e pikave të karburantit që kanë patur mangësi në dokumentacion e cilësi, e që janë gjobitur:

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Forumi Mysliman-birrës "Tirana": Hiqni xhaminë e Et’hem Beut nga etiketa
Tentoi të vrasë gruan, policia arreston 51 vjeçarin »
Article Logic
Execution time: 0.011620044708252
array(1) { ["section"]=> string(72) "kujdes-ku-furnizoni-makinen-ja-61-karburantet-qe-vjedhin-e-abuzojne-1226" }