KUJDES! Ky lloj kanabisi mund t'ju shkaktojë vdekjen

Publikuar tek: bota, më 16:12 04-04-2019 KUJDES! Ky lloj kanabisi mund t'ju shkaktojë vdekjen

Sipas BBC, hashashi i shitur në rrugët e Madridit është një nga më të famshmit në botë, por ka shumë baktere që mund të shkaktojnë vdekjen e atyre që e pinë.

 

Sipas një studimi nga profesori Jose Manuel Moreno, shkencëtar nga universiteti i Madridit, 90 cigare hashashi u gjetën me baktere si ato të E.Coli dhe Aspergillus që kur kalojnë në stomakun e përdoruesit krijojnë temperaturë të madhe dhe të vjella. Madje këto baktere mund të bëhen edhe shkak për vdekjen e përsonave me imunitet të dobët.

Në Spanjë tregtia e hashashit është e paligjshme por ka individë që i mbjellin në shtëpi dhe i shesin në rrugët e Madridit. Mënyra e rritjes të hashashit dhe vendi ku ato fshihen janë shkaku i parë për zhvillimin e këtyre baktereve.

Profesori Jose Manuel Moreno i bën apel përdoruesve të kenë kujdes pasi sipas tij 80% i hashashit të shitur në rrugë nuk është i mirë për t’u konsumuar.

Një arsye me shumë për të hequr dorë nga përdorimi i lëndëve narkotike.

56255417_288313092069536_9021845776120152064_n.png

Si e vlerësoni punën e secilit ministër të qeverisë Rama 2?

Votoni nga 1 te 10 (1 nenkupton shumë keq, 10 nënkupton shumë mirë)

Anila Denaj - Ministre e Financave
Arben Ahmetaj - Ministër i Shtetit për Rindërtimin
Belinda Balluku - Ministre e Infrastukturës dhe Energjitikës
Bledi Çuçi - Ministër i Bujqësisë
Blendi Klosi - Ministër i Turizmit
Eduard Shalsi - Ministër Shteti për Mbrojtjen e Sipërmarrjes
Elisa Spiropali - Ministre e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin
Elva Margariti - Ministre e Kulturës
Etilda Gjonaj - Ministre e Drejtësisë
Evis Kushi - Ministre e Arsimit, Rinisë dhe Sportit
Ogerta Manastirliu - Ministre e Shëndetësisë
Olta Xhaçka - Ministre e Mbrojtjes
Pandeli Majko - Ministër i Diasporës
Sandër Lleshaj - Ministër i Brendshëm

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.011996030807495
array(1) { ["section"]=> string(58) "kujdes-ky-lloj-kanabisi-mund-t-ju-shkaktoje-vdekjen-159182" }