Kujdes, mbroni fëmijët tuaj nga këto produkte që shiten “ditën për diell” në Tiranë! Prindi denoncon zbulimin e tmerrshëm (FOTO)

Publikuar tek: aktualitet, më 11:58 26-04-2017 Kujdes, mbroni fëmijët tuaj nga këto produkte që shiten “ditën për diell” në Tiranë! Prindi denoncon zbulimin e tmerrshëm (FOTO)

Siguria ushqimore është kthyer në një problem shqetësues për shumë prindër.

Shpesh herë është përfolur mungesa e kontrolleve në supermarket për produktet ushqimore, ndonëse AKU dhe institucione të tjera përgjegjëse e kanë hedhur poshtë vazhdimisht.

Por, një prind i shqetësuar denoncon pranë newsbomb.al rastin e një produkti që shitet kryesisht për fëmijë. Ai gjendet thuajse në çdo supermarket e dyqan të vendit.

Është fjala për karamelet “Skittles”, aq të preferuara nga fëmijët. Qytetari denoncon tek newsbomb.al se data e skadencës te paketimi i karameleve ishte i vendosur me një ngjyrim të lehtë dhe që sipas prindit u fshi me gisht me shumë lehtësi.

“Kjo tregon se datat e skadencës i fshijnë dhe më pas i mbivendosin një datë tjetër duke e shtyrë edhe me një vit apo më shumë afatin. Fëmijët tanë po helmohen me këto produkte që blen në market. Kemi frikë të blejmë diçka për fëmijët tanë se nuk e dime çfarë po hanë. Kjo është e tmerrshme”, shprehet prindi i shqetësuar.

Qytetari kërkon nga instancat përkatëse të merren masa për bllokimin e produkteve që tregtohen edhe pas datës së skadencës, ndërsa bën me dije se karamelet “Skittles” i kishte blerë dje në një supermarket në qendër të Tiranës, që ndodhet pas zonës së Piazza-s.  

 

 1122.jpg

 

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Banorët e Fierit protestë para bashkisë: Pse ka frikë Subashi?!
Meta nga njësia 10 e Tiranës, ky është mesazhi i kryetarit të LSI në takimin me të rinjtë »
Article Logic
Execution time: 0.010510921478271
array(1) { ["section"]=> string(128) "kujdes-mbroni-femijet-tuaj-nga-keto-produkte-qe-shiten-diten-per-diell-ne-tirane-prindi-denoncon-zbulimin-e-tmerrshem-foto-76503" }