Kujdes nga kjo sëmundje! Prek gojën, duart… dhe nuk ka kurë egzakte

Publikuar tek: bota, më 20:08 10-10-2017 Kujdes nga kjo sëmundje! Prek gojën, duart… dhe nuk ka kurë egzakte

Viruse të tilla janë të rrezikshme pasi prekin shumë pjesë të trupit. Këtë herë informacioni rreth një virusi që ka prekur gojën, duart dhe këmbët e shumë fëmijëve në Amerikë, vjen nga Qendra e Kontrollit të Sëmundjeve.

Kjo sëmundje e njohur si HFMD është një virus që kryesisht përhapet në zonat e lagështa dhe më të prekur janë fëmijët nën moshën 5 vjeçe. Mirëpo raste të fundit në Florida dhe New Jersey paraqesin përhapjen e infeksionit po ashtu edhe tek adoleshentët e shkollës.

HFMD që nuk ka ilaçe të veçanta për t’u kuruar, por atë mund ta dalloni duke parë këto shenja.
Fillimisht paraqitet si një e ftohur e zakonshme, me pas do keni dhimbje te fytit, ethe të lehta, pika të kuqe të dhimbshme rreth gojës dhe një skuqje e zbehtë në pëllëmbët e duarve dhe tek shputat e këmbëve.

 

Si e vlerësoni punën e secilit ministër të qeverisë Rama 2?

Votoni nga 1 te 10 (1 nenkupton shumë keq, 10 nënkupton shumë mirë)

Anila Denaj - Ministre e Financave
Arben Ahmetaj - Ministër i Shtetit për Rindërtimin
Belinda Balluku - Ministre e Infrastukturës dhe Energjitikës
Bledi Çuçi - Ministër i Bujqësisë
Blendi Klosi - Ministër i Turizmit
Eduard Shalsi - Ministër Shteti për Mbrojtjen e Sipërmarrjes
Elisa Spiropali - Ministre e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin
Elva Margariti - Ministre e Kulturës
Etilda Gjonaj - Ministre e Drejtësisë
Evis Kushi - Ministre e Arsimit, Rinisë dhe Sportit
Ogerta Manastirliu - Ministre e Shëndetësisë
Olta Xhaçka - Ministre e Mbrojtjes
Pandeli Majko - Ministër i Diasporës
Sandër Lleshaj - Ministër i Brendshëm

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.013828039169312
array(1) { ["section"]=> string(70) "kujdes-nga-kjo-semundje-prek-gojen-duart-dhe-nuk-ka-kure-egzakte-95419" }