Kujdes, një asteroid gjigand po i afrohet shumë Tokës

Publikuar tek: kulture-art, më 22:08 10-05-2017 Kujdes, një asteroid gjigand po i afrohet shumë Tokës

Edhe pse nuk ka kurrfarë rrezikut që asteroidi ta godas planetin tonë, trupi fluturues do të kalojë shumë afër, është thënë ndër tjera në komunikatën e Agjencisë Hapësinore amerikane.


Asteroidi i quajtur 2014-JO25 është i madh 650 metra dhe do të kalojë afro 1.8 milisekonda nga Toka, që i bie të jetë pesë herë më pak në raport me largësinë që planetin tonë e ndan nga Hëna.

2014-JO24 për herë të fundit kishte fluturuar afër Tokës 400 vite më parë, dhe pas këtij fluturimi “do të kthehet” në vitin 2600.

Personazhi i vitit 2019

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.027266025543213
array(1) { ["section"]=> string(58) "kujdes-nje-asteroid-gjigand-po-i-afrohet-shume-tokes-78198" }