Kujt ia merrte mendja që patatja mund të përdoret si antenë televizori (Foto)

Publikuar tek: bota, më 16:14 04-11-2016 Kujt ia merrte mendja që patatja mund të përdoret si antenë televizori (Foto)

Duket se ka një zgjidhje mjaft të thjeshtë për të rregulluar sinjalin e televizorit tuaj nëse iu është prishur antena, apo ndodh që të mos e keni fare një të tillë.

Duke improvizuar, dikush ka arritur të zbulojë se patatja, përveçse vetive ushqyese, shërben edhe si antenë.

Gjithçka që duhet të bëni është të bleni një kokër patate në dyqanin pranë shtëpisë tuaj.

Pasi ta keni blerë, lajeni atë mirë. Më pas merrni fishën e antenës dhe njërën anë lidheni me televizorin, tjetrën nguleni te patatja. Pjesa tjetër i takon shkencës.

Sinjalet elektro-magnetike nga antenat stimulojnë elektronet brenda patates të cilat prodhojnë një rrymë të vogël që shkon përmes fishës në televizor.

sd33fgghghhhhhhenshot_1.jpg

Scdfgerhedghjhhhshot_1.jpg

Screenfgedghwergwrgwhot_1.jpg

Screewer2346yetyrtyhot_1.jpg

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « “Bëje për nënën”, spoti i pazakontë danez sjell 'bum' në lindjen e bebeve (Video)
Adoleshenti i pret kokën rivalit të tij dhe i'a dërgon në foto të dashurës si shenjë e dashurisë »
Article Logic
Execution time: 0.011687994003296
array(1) { ["section"]=> string(81) "kujt-ia-merrte-mendja-qe-patatja-mund-te-perdoret-si-antene-televizori-foto-58422" }