Kujtojmë mjeshtrin, krijuesin e operas së parë shqiptare, Prenk Jakova

Publikuar tek: kulture-art, më 10:42 27-06-2016

27 qershor: Gëzuar ditën e lindjes Mjeshtër JAKOVA! Kështu shkruan studiuesi dhe muzikologu Vasil Tole që asesi nuk mund ta harronte ditën e lindjes së krijuesit të parë të operas shqiptare “Mrika”.

“Prenk Jakova, krijuesi i operas së parë shqiptare "Mrika" ka sot ditën e lindjes.
Lindi në Shkoder ne vitin 1917 dhe gjithë jeten e Tij ja kushtoi ringritjes shpirtërore të shqiptarëve përmes edukimit muzikor dhe kompozimit.
Sa më shumë që kalon koha, aq më teper iu rritet vlera e veprës së tyre madhore.
GëZUAR!
Kujtojme për të mos harruar!”, shkruan Tole.

Personazhi i vitit 2019

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.028479099273682
array(1) { ["section"]=> string(74) "kujtojme-mjeshtrin-krijuesin-e-operas-se-pare-shqiptare-prenk-jakova-44705" }