Kulla e Heshtjes, ku të vdekurit lihen si ushqim për zogjtë

Publikuar tek: bota, më 16:51 28-12-2015 Kulla e Heshtjes, ku të vdekurit lihen si ushqim për zogjtë

Kujdes: Pamje të rënda

Bota është e mbushur plot mistere, kultura të ndryshme që manifestojnë ritet e tyre në fomra nga më të çuditshmet. Por rasti në fjalë është diçka pak ose aspak e dëgjuar më parë dhe tepër shokues.

Zoroastrianët nuk besojnë te varrosja apo djegia e të vdekurve. Ata i lënë trupat e tyre si ushqim për zogjtë.

Besimi Zoroastrian është një nga më të vjetrit në botë. Qëllimi i jetës sipas tyre është “të jesh pjesë e ayre që rinovojnë botën....që e bëjnë botën të avancojë drejt perfeksionit”.

2129.jpg

Kulla e Heshtjes është një ndërtesë gjigande e përbërë nga tre unaza. Një nga të parët që ekspozoi për botën perëndimore këtë ritual është Herodoti, rreth shekullit të 5-të para erës së re. Gjurmë antike të këtyre kullave janë gjetur në Iran, Indi dhe disa vende të tjera por janë të paktë ata që kanë dijeni se kjo traditë vazhdon.

20110102_Zoroastrian_Towers_of_Silence_Yazd_Iran.jpg

Kulla e Heshtjes në Yazd, Iran

387.jpg

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.029385089874268
array(1) { ["section"]=> string(64) "kulla-e-heshtjes-ku-te-vdekurit-lihen-si-ushqim-per-zogjte-28729" }