Kur Besim Ndregjoni i recitonte Enver Hoxhës

Publikuar tek: politike, më 19:08 11-12-2015 Kur Besim Ndregjoni i recitonte Enver Hoxhës

Ndaj tij policia e shtetit ka nisur një procedim penal për “Thirrje publike për kryerjen e veprimeve te dhunshme”, për shkak se kërkoi në protestën e organiuzar nga PD më 8 dhjetor prishjen e bunkerit pranë Ministrisë së Brendshme, por Besim Ndregjoni mesa duket nuk ka pasur gjithnjë këtë qëndrim të ashpër ndaj komunizmit dhe simboleve të tij.

Kryetari i shoqatës së ish-të përndjekurve, Ndregjoni në periudhën e komunizmit ka shkruar edhe vjersha dedikuar diktatorit Enver Hoxha, ndërsa sot shfaqet si një prej personave më anti-komunistë në Shqipëri.

Kjo vjershë e publikuar më 27 nëntor 1968 në gazetën “Ushtrima e maleve” ka si autor pikërisht Besim Ndregjonin.

Edhe më parë ka pasur akuza për Ndregjonin si bashkëpunëtor i Sigurimit të shtetit, madje thuhet se pseudonimi i tij ka qenë “Çizmja”, por këto pretendime janë kundërshtuar nga vetë ai. 

12358461_10154348738458765_122347952_n.jpg

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.010085105895996
array(1) { ["section"]=> string(50) "kur-besim-ndregjoni-i-recitonte-enver-hoxhes-27541" }