Kurorëzohen 300 çifte gay në ditën e parë të zyrtarizimit të martesave në Taiwan

Publikuar tek: bota, më 10:41 24-05-2019 Kurorëzohen 300 çifte gay në ditën e parë të zyrtarizimit të martesave në Taiwan

600 burra prisnin këtë ditë të liberalizimit dhe legalizimit të martesës midis homoseksualeve për t’u martuar.

Në eventin e madh të mbajtur në qendren e Taiwan, 300 çifte burrash u martuan përpara mijëra njerrëzve që i kanë duartrokitur dhe i kanë uruar.

Eventin e hapën dy djemtë Sen Lin dhe Mark Juan të cilët u puthen në publik si çifti i parë i martuar.

Taiwani u bë kështu shteti i parë që i legalizon martesat e homoseksualëve duke hapur rrugën edhe për të tjerët.

merlin_155331684_199e407e-5ad2-43a4-a52a-99e6ab8a5c13-superJumbo.jpg

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.0093691349029541
array(1) { ["section"]=> string(87) "kurorezohen-300-cifte-gay-ne-diten-e-pare-te-zyrtarizimit-te-martesave-ne-taiwan-165535" }