Kursi i këmbimit: Rritet euro

Publikuar tek: ekonomi, më 16:38 13-09-2017 Kursi i këmbimit: Rritet euro

Monedha e euros gjatë muajve të fundit ka ardhur në rritje duke arritur nivelin më të lartë të këmbimit, dhe sot këmbehet me 133.58 lekë sipas kursit zyrtar të Bankës së Shqipërisë.

Gjatë fushatës zgjedhore, euro u zhvlersua ndjeshën kundrejt lekut ku nivelin më të ulët e shënoi më 27 Qreshor (kur u këmbye poshtë 132 lekëve).

Gjatë sezonit veror euro vijoi e dobët, ndikuar edhe prej efekteve sezonale, si fluksi i turistëve dhe kthimi i emigrantëve.

Me përfundimin e këtyre efekteve por edhe me ndikimin e tregjeve ndërkombëtare, euro po këmbehet në nivele më të larta, megjithëse pa arritur nivelin e një viti më parë.

Një vit më parë, ndonësë kishte nisur zhvlerësimi i monedhes, euro këmbehej me 137.45 lekë, rreth 3.8 lekë më shumë.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Rritje rekord e të ardhurave nga turizmi në Shqipëri
Euro rimbëkëmbet, fillon rritjen përballë lekut »
Article Logic
Execution time: 0.0065889358520508
array(1) { ["section"]=> string(34) "kursi-i-kembimit-rritet-euro-92226" }