Kush është “Gruaja e Kurajos” dhe çfarë e bën atë të veçantë, Donald Lu i dorëzon çmimin

Publikuar tek: aktualitet, më 13:35 27-03-2017 Kush është “Gruaja e Kurajos” dhe çfarë e bën atë të veçantë, Donald Lu i dorëzon çmimin

Çmimi i përvitshëm "Gruaja e Kurajos" i jepet mësueses Liljana Luani. Ky çmim i është dorëzuar mësuese Liljanës nga Ambasadori Lu në emër të Sekretarit të Shtetit të SHBA-së.

Albi Greva, drejtor i fondacionit Vodafone Albania, që ka marrë pjesë në ceremoninë e veçantë thotë se mësuese Liljana është nga Shkodra. Ajo, si çdo mësues, kujdeset për edukimin e brezit më të ri. Por çfarë e bën atë të veçantë mësuese Liljanën është pasioni për të shkuar përveç të zakonshmes.

Që prej më shumë se 10 viteve, mësuesja nga Shkodra u dedikon kohën e saj të lirë arsimimit të fëmijëve që nuk mundet të shkojnë shkollë, atyre që kanë përgjigje lotin kur i pyet "sa e don shkollën".

Dhe jo vetëm në familjet e ngujuara në fshtarat rrethuese të Shkodrës, por edhe ato të Malësisë së Madhe, Pukës, e Tropojës. Nuk ka asgjë që e ndalon mësuese Liljanën në këtë mision, edhe në ditët kur ka borë, apo në rrugët e shkreta që përshkruhen vetëm në këmbë.

Falë ndjekjes së rrugetimit të mësuese Liljanës, e cila shpesh është edhe në Theth (vendlindja e saj), mundësuam edhe rindërtimin e shkollës (shtator 2016) që më herët i detyronte fëmijët e zonës të shpënguleshin gjetiu pë ta ndjekur mësimet. Ajo është një model frymëzues për secilin nga ne, për të bërë më shumë, shkruan drejtori i Vodafone.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Merret në pyetje nga hetuesit grekë Julian Sinanaj, 3 prokurorë prej 2 orësh me të penduarin e bandës së tritolit
Kërcënimet nga Emiljano Shullazi, pas Tahirit e Nikollës, në Prokurori edhe drejtori i policisë, Haki Çako »
Article Logic
Execution time: 0.012909889221191
array(1) { ["section"]=> string(91) "kush-eshte-gruaja-e-kurajos-dhe-cfare-e-ben-ate-te-vecante-donald-lu-i-dorezon-cmimin-73276" }