Kush është ish-komandoja që u arrestua sot në Tiranë, si stërviste të miturit për të luftuar krah ISIS (VIDEO TRONDITËSE)

Publikuar tek: aktualitet, më 17:25 15-04-2019 Kush është ish-komandoja që u arrestua sot në Tiranë, si stërviste të miturit për të luftuar krah ISIS (VIDEO TRONDITËSE)

Gjatë ditës së sotme Specialistët e Drejtorisë se Antiterrorit vunë në pranga 29-vjeçarin Erzen Uka, i vetëquajtur Hamzah Uka.

Uka ka shërbyer si komando i ushtrisë në Irak dhe Afganistan në 2011-ën, por përgjatë dy viteve hetim ai ka shfaqur prirje ekstremiste.

Erzen Uka është një emër i njohur për policinë, pasi u procedua për “dhunë në familje” dhe pas divorcit me ish-bashkëshorten ish-komandoja nuk lejoi ajo të mbante dy djemtë edhe pse Gjykata kishte vendosur në favor të gruas.

29-vjeçari publikoi një video në adresën e tij në Facebook ku nxiste dhe propagandonte për terrorizëm, por kjo duket se nuk është e vetmja video.

Në kanalin e tij në Youtube, Erzen Uka apo siç njihet ndryshe Hamzah Uka ka publikuar video ku shihet duke stërvitur dy fëmijët e mitur me qëllim që të shkojnë dhe të luftojnë si ushtarë të ISIS.

Gjatë një kontrolli në banesën e tij, policia gjeti dhe sekuestroi në cilësinë e provës materiale një sasi fishekësh luftarak.

Ish-komandoja akuzohet për veprat penale “Stërvitja për kryerjen e veprave penale me qëllime terroriste”, “Nxitja, thirrja publike dhe propaganda për kryerjen e veprave penale me qëllime terroriste” dhe “Prodhimi dhe mbajtja pa leje e armëve luftarake dhe municionit”.

LEXO EDHE: https://www.newsbomb.al/publikoi-ne-facebook-video-qe-nxisin-terrorizmin-arrestohet-ish-komandoja-ne-tirane-emri-160536

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.0066721439361572
array(1) { ["section"]=> string(125) "kush-eshte-ish-komandoja-qe-u-arrestua-sot-ne-tirane-si-sterviste-te-miturit-per-te-luftuar-krah-isis-video-tronditese-160539" }