Kush është “kapo” i drogës në jug të Shqipërisë, biznesmeni ishte miku i Elton Çiços

Publikuar tek: aktualitet, më 08:04 04-06-2017 Kush është “kapo” i drogës në jug të Shqipërisë, biznesmeni ishte miku i Elton Çiços

Gjykata e Krimeve të Rënda la në burg pa afat dje Andrea Renato Çaushi, i akuzuar për trafik ndërkombëtar të narkotikëve në bashkëpunim më shumë se një herë.

Ai u arrestua dy net më parë në Tiranë pas një hetimi 2-vjeçar ndaj tij në një makinë të blinduar. Ai mësohet se ka aktivitet edhe në biznes ndërsa gjykata mori masën e sigurisë për të burg pa afat, e vendosur në mungesë të biznesmenit. Kërkesa për këtë masë sigurie u bë pas hetimeve të koordinuara në Shqipërinë dhe në Itali. Në shtetin fqinj autoritetet kanë mbledhur prova se sasit e drogës që kanë mbërritur atje janë nisur nga rrjeti i Çaushaj.

Sipas autoriteteve italiane ai furnizonte me drogë dy familje në zonën e Sicilisë, ndërsa hetimet kanë treguar se ai ka patur një miqësi të afërt me Elton Çiçon, i vrarë në 2016 në atentat me armë brenda një lokali në Tiranë, shkruan Panorama.

Çaushaj dyshohet se është një nga personat kryesorë që kontrollonte trafikun e drogës në jug të Shqiërisë veçanërisht në zonën e Tepelenës. Pjesë e këtij hetimi kanë qenë edhe 7 persona të tjerë si dhe janë arrestuar Andrea Mita, Kasem Piluri, Altin Rramolli.  

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Tmerr këtë mëngjes në Fier, dy persona me maskë i vënë armën në kokë 63-vjeçarit dhe i marrin 10 mijë euro
Sulmet terroriste në Londër, reagon Ambasada Amerikane »
Article Logic
Execution time: 0.011491060256958
array(1) { ["section"]=> string(87) "kush-eshte-kapo-i-droges-ne-jug-te-shqiperise-biznesmeni-ishte-miku-i-elton-cicos-81144" }